PIT dostarczony po czasie to same problemy

Posted on 06/01/2022 7:35am

Niepunktualne złożenie zeznania podatkowego niesie za sobą nie tylko skutki finansowe. Podatnicy jacy się spóźnią muszą się liczyć również z utratą pewnych przywilejów.
apartamentowce
Author: Wings Development
Source: Wings Development


I choć dostęp do ulg pozostanie, znikną preferencyjne formy opodatkowania. Potrzebujesz złożyć deklarację razem z małżonkiem? A może jako jednostka samotnie wychowująca pociechę? Nie zapomnij o oddaniu zeznania do końca wyznaczonego dnia. Spóźniona deklaracja odbierze również prawo do przekazania 1 % podatku na cel charytatywny. PIT (zobacz jak wypełnić pit 37 za 2020 krok po kroku) dostarczony na czas pozwoli wybrać organizację pożytku publicznego oraz wspomóc ją konkretną kwotą pieniędzy. Jedyne, co musisz wykonać, to wypełnić dodatkową rubrykę w formularzu. Starczy wpisać KRS i nazwę konkretnej instytucji.


monitor komputera
Author: Maria Eklind
Source: http://www.flickr.com


O czym jeszcze trzeba pamiętać? Późne rozliczenie z fiskusem wydłuża również czas oczekiwania na ewentualny zwrot podatku. Co do reguły, urząd podatkowy zwraca pieniążki nie później niż po upływie kwartału od dnia oddania PIT-a. Im wcześniej dostarczysz pity 2017, tym prędzej uzyskasz nadpłatę. Skuteczne postępowanie upraszcza rozliczenie online. Kilkudniowe spóźnienie w złożeniu PIT-a, a nawet w zapłacie podatku, nie musi jednak skutkować poważnymi grzywnami. Jednokrotne przewinienia urząd podatkowy traktuje raczej miękko. Nie musi od razu stosować odpowiedzialności karnoskarbowej. Ważne będzie, by zapominalski podatnik jak najprędzej złożył zaległą deklarację a także uregulował zobowiązanie.
Warto też powiadomić urząd o zaistniałej sprawie, zanim urzędnicy sami zauważą brak dokumentów. Osoba, która nie rozliczy na czas, może posłużyć się instytucją tzw. żalu czynnego.