Kilka zdań o wprowadzaniu nowych technologii okulistycznych w naszym kraju

Posted on 05/01/2023 7:31am

Różne operacje okulistyczne niezwykle często są przeprowadzane w technologii 3D. Taki system opiera się na przenoszeniu przestrzennego obrazu z okularów mikroskopu na ekran.


okulistyka
Author: Grey Goose
Source: Grey Goose




gry
Author: http://www.sxc.hu
Source: http://www.sxc.hu


zdrowy obiad
Author: Kurman Communications, Inc.
Source: http://www.flickr.com


W taki sposób można przeprowadzić dużą część zabiegów okulistycznych, zatem takich jak chociażby leczenie jaskry, usunięcie zaćmy, przeszczep rogówki czy zabieg witrektomii. Zdaniem różnorodnych specjalistów, tego typu system 3D jest w stanie zagwarantować znacznie lepszą wizualizację tkanek i struktur oka, a przede wszystkim o wiele dokładniejszą głębię ostrości. Ponadto w niezwykle wygodnej dla chirurga pozycji w czasie przeprowadzania zabiegów, gdyż w okularach 3D może on patrzeć wprost na ekran. Dla lekarza jest to niezwykle istotne, gdyż aż 85 procent chirurgów okulistów uskarża się na bóle pleców oraz szyi, a u ponad 70% operatorów pojawiają się one jeszcze przed osiągnięciem 55 roku życia. Głównym powodem jest pozostawanie w pochylonej w czasie zabiegu pozycji związanej z wpatrywaniem się w mikroskop chirurgiczny.


Obecnie lekarze skupiają również uwagę na to, że polska okulistyka jest stanowczo nie doinwestowana z powodu spadku w ostatnich latach wyceny używanych procedur. Obawiają się, że w tego typu okoliczności w ciągu tylko kilku lat okulistyka w naszym kraju trochę podupadnie, ponieważ przeróżne nowinki technologiczne są kosztowne, a za mniejsze kwoty nie można wykonać niestety więcej. Poza tym w ślad za tym poziom udzielanych usług fotele do pedicure musi być niestety nieco gorszy.


Chirurdzy przyznają, że wszystko co najlepsze niestety nie może być używane u wszystkich ludzi, lecz wraz z biegiem czasu nowe metody na szczęście tanieją oraz cyklicznie stają się bardziej dostępne. Szpitale, które wdrażają nowe technologie, powinny być jednak o wiele lepiej dofinansowywane.