Różne formy aktywności ruchowej - jak trenować nogi?

Posted on 07/02/2019 4:19pm

Dzisiaj wszyscy są świadomi tego, że aktywność fizyczna jest niezbędna do utrzymania bezpiecznej dla zdrowia wagi i zgrabnej sylwetki. Każdy rodzaj aktywności sportowej ma swoich zwolenników. Wyjątkowo dużą grupę fanów mają treningi prowadzone w klubach fitness oraz w siłowniach, które proponują bardzo różnorodne rodzaje ćwiczeń. Jakie są ich typy, które z nich cieszą się największą popularnością?


Ćwiczenia na orbitreku
Author: JBLM MWR
Source: http://www.flickr.com
Wśród treningów mających miejsce w klubach fitness czy w siłowniach obecne są ćwiczenia izolowane - więcej na temat ćwiczeń izolowanych. Są to specyficzne ćwiczenia, podczas wykonania których do pracy angażuje się tylko wybraną grupę mięśni. Pozostałe mięśnie mogą w trakcie ćwiczeń odpocząć. Zazwyczaj bowiem nie są one poddawane w tym czasie żadnym ćwiczeniom. Dla osoby wykonującej ćwiczenia oznacza to, że w czasie ćwiczeń musi się ona skupić się tylko na wybranej grupie mięśni bez poddawania wysiłkowi innych. Wśród ćwiczeń izolowanych wyróżnia się ćwiczenia opracowane specjalnie dla osób początkujących, jak też te dla osób mających już duże doświadczenie. Osoby rozpoczynające treningi powinny wykonywać ćwiczenia izolowane, sięgając po specjalne przyrządy, między innymi sztangielki i ławeczka prosta. Ćwiczenia izolowane wykonywane są nie tylko na siłowniach. Stosowane są także w rehabilitacji osób chorych. Najpopularniejszym ćwiczeniem izolowanym są rozpiętki. Ćwiczenia izolowane są wykonywane głównie przez kulturystów, gdyż umożliwiają rozwój jednego wybranego mięśnia. Ćwiczenia (zobacz link) izolowane to bardzo dobry sposób na rzeźbienie mięśni w lecie.


W klubach fitness, ale również na siłowniach obecnych jest coraz więcej przedstawicielek płci pięknej. Przyciąga je głównie marzenie o pięknej, seksownej sylwetce. Wśród ćwiczeń, które oferowane są szczególnie kobietom znajdują się ćwiczenia, które umożliwiają osiągnąć ładny wygląd nóg. Trening nóg – również ten mający miejsce latem - składa się z serii paru łatwych do wykonania ćwiczeń, które mogą być wykonywane nie tylko w klubie, ale także w domu. Jak każdy rodzaj ćwiczeń, także ten trening musi zostać poprzedzony rozgrzewką - trening nóg - dodatkowe informacje tutaj. Trening nóg zaliczany jest do ćwiczeń izolowanych. Powinno się więc wiedzieć, że nie wolno się skupiać jedynie na robieniu ćwiczeń tylko i wyłącznie obejmujących nogi, ale wprowadzać do planu treningowego również inne ćwiczenia. W trakcie ćwiczeń o charakterze izolowanym ryzyko pojawienia się kontuzji jest bowiem zdecydowanie większe niż w przypadku ćwiczeń, , które mają charakter złożony. Zalecane jest więc połączenie ćwiczeń o charakterze izolowanym z ćwiczeniami złożonymi. Typów ćwiczeń o charakterze izolowanym jest przynajmniej kilka. Są wśród nich nie tylko wspomniane ćwiczenia na nogi, ale również ćwiczenia na mięśnie brzucha, pupę, plecy i wiele jeszcze innych. Jeżeli jednak zależy nam na zbudowaniu dużej masy mięśniowej i znacznej siły, powinniśmy postawić na ćwiczenia złożone, dodając do nich wybrane przez nas ćwiczenia izolowane.