Z jakiego powodu proces deduplikacji jest bardzo ważny i kiedy się go wykorzystuje?

Posted on 05/08/2021 9:01am

Tworzenie informatycznych kopii zapasowych to bardzo istotny proces, który przeprowadzany jest przez doświadczonych informatyków. Posiada on na celu przywrócenie systemu lub najbardziej istotnych plików właściciela komputera.


Aparat fotograficzny
Author: Alexandre Dulaunoy
Source: http://www.flickr.com


Jednak przy wykonywaniu kopii zapasowej jest duże Ryzyko, że część danych będzie skopiowana wielokrotnie.


Dlatego też stosuje się mechanizm deduplikacji, zatem usuwania plików, które były skopiowane wiele razy. Ma to na celu uzyskanie jakiejś ilości miejsca na dysku tak, żeby było go więcej na tworzenie następnych backupów. Jest to wyjście optymalne, gdyż aktualnie liczba informacji, które powinno się archiwizować jest ogromna. Z tego też powodu stale szuka się nowych metod na zmniejszenie zachowywania niepożądanych informacji. Co istotne, deduplikacja nie jest procesem, jaki dotyczy wyłącznie serwerów. To rozwiązanie, które jest niezwykle przydatne do sprzątania na kartach SD, których używa się np. w smartfonach.

Jeśli rozpatrywana problematyka okazała się dla Ciebie istotna oraz zamierzasz ją zbadać także od innej strony, sprawdź więcej znajdziesz tu (https://www.eccoholiday.com/hotel-cypr-crown-resorts-elamaris-20170.html) - ona także ją omawia.

Służą do tego specjalne Urządzenia, jakie można ściągnąć z sieci.
Samodzielny system został stworzony jednak z myślą o wykonywaniu kopii zapasowych stacji roboczych. Najpierw deduplikacja polegała jedynie na porównywaniu plików oraz zapisywaniu wyłącznie pliku oryginalnego. Obecnie natomiast najczęściej używa się bloków deduplikacji informacji czy jedynie tzw. "chunks", zatem części tych bloków. Istnieją przeróżne rozwiązania do przeprowadzania tej czynności.


Mogłaby zostać ona robiona na bieżąco lub dopiero po skopiowaniu bloku danych. Usuwanie powielonych plików jest wyjściem zalecanym tak niewielkim spółkom jak i ogromnym przedsiębiorstwom.